KUVAYİ MİLLİYE İZMİR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KUVAYİ MİLLİYE İZMİR

YENİDEN KUVAYİ MİLLİYE RUHU hareketine gönül veren destekçilerin paylaşım platformu gönüllü grubudur

AnasayfaKapıAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

ATATÜRK'ÜN EĞİTİM ÜZERİNE SÖZLERİ

YazarMesaj
furkan
moderatör
moderatör
furkan

ATATÜRK'ÜN EĞİTİM ÜZERİNE SÖZLERİ Empty
MesajKonu: ATATÜRK'ÜN EĞİTİM ÜZERİNE SÖZLERİ   ATATÜRK'ÜN EĞİTİM ÜZERİNE SÖZLERİ I_icon_minitimeSalı Kas. 25, 2008 10:35 pm

- En önemli nokta TERBİYE meselesidir!.. TERBİYE'dir ki, bir MİLLET'i ya HÜR, BAĞIMSIZ, ŞANLI, YÜCE bir TOPLUM halinde yaşatır, ya da bir milleti ESARET'e ve SEFALET'e terkeder!.. (22.9.1924) (1)

EĞİTİM her anlamıyla MİLLİ olmalıdır!.. TÜRK MİLLETİ'ne gideceği yolu gösterirken, dünyanın her türlü ilminden, buluşlarından, ilerlemelerinden yararlanılacaktır... Ancak TEMEL kendi içimizden çıkarılmalıdır!.. (2)

- Bir MİLLİ TERBİYE programından bahsederken, eski devrin hurafatından ve evsaf-ı fıtriyemizle hiç de münasebeti olmayan YABANCI FİKİRLER'den, ŞARK'tan ve GARP'tan gelebilen bilcümle TESİRLER'den tamamen UZAK, MİLLİ SECİYE ve TARİH'mizle mütenasip bir KÜLTÜR kastediyorum!..

Çünkü MİLLİ DEHA'mızın tam inkişafı ancak böyle bir KÜLTÜR ile temin olunabilir!.. Lalettayin bir ECNEBİ KÜLTÜRÜ, şimdiye kadar takip olunan YABANCI KÜLTÜRLER'in muhrip neticelerini tekrar ettirebilir!... KÜLTÜR, zeminle mütenasiptir... O zemin MİLLET'in SECİYE'sidir!..

MİLLİ TERBİYE esas olduktan sonra onun lisanını, usülünü, vasıtalarını da MİLLİ yapmak zarureti münakaşa götürmez!.. (22.9.1824)

DİNİ terbiye... MİLLİ terbiye... BEYNELMİLEL TERBİYE!.. Bütün bu terbiyelerin HEDEF ve GAYE'leri başka başkadır. (22.9.1924)

Yeryüzünde 300 milyonu mütecaviz İSLAM vardır... Bütün bu milyonlarca insan şunun bunun ESARET ve ZİLLET zincirleri altındadır. Aldıkları manevi TERBİYE ve AHLAK onlara bu esaret zincirlerini kırabilecek insan-i meziyeti vermemiştir... Çünkü terbiyelerinin hedefi MİLLİ değildir!.. (22.9.1924)

Çocuklarımız ve gençlerimiz yetiştirilirken onlara bilhassa mevcudiyeti ile, hakkı ile, birliği ile tearuz eden bilumum YABANCI UNSURLAR'la mücadele lüzumunu ve MİLLİ FİKİRLER'i kemal-i istiğrak ile şiddetle ve fedakarane MÜDAFAA zarureti telkin edilmelidir!.. Yeni neslin bütün kuva-yı ruhiyesine bu evsaf ve kaabiliyetin zerki mühimdir... Daimi ve müthiş bir CİDAL şeklinde tebarüz eden hayat-ı akvamın felsefesi MÜSTAKİL ve MESUT kalmak isteyen her MİLLET için bu EVSAF-I KEMAL'i şiddetle talep etmektedir. (16.7.1921)

- BİLİM ve TEKNOLOJİ ve UZMANLIK nerede varsa, SANAT nerede varsa, gidip öğrenmeye mecburuz. (3)

BİLİM ve TEKNİK nerede ise oradan alacağız ve herkesin kafasına koyacağız!.. BİLİM VE TEKNİK İÇİN KAYIT VE ŞART YOKTUR!.

- Milletimizin memleketimizin irfan yuvaları BİR olmalıdır!.. Bütün memleket evladı, kadın ve erkek, aynı surette oradan çıkmalıdır!..(4)

EĞİTİM ve ÖĞRETİM'de BİRLİK sağlanmadıkça aynı fikirde, aynı zihniyette fertlerden kurulu bir MİLLET yapmaya imkan aramak, abesle uğraşmak olmaz mıydı?..(1924)

- EĞİTİM ve ÖĞRETİM yöntemlerinin İŞ'e ve UYGULAMA'ya dayanması şarttır!..

EĞİTİM ve ÖĞRETİM'de uygulanacak yöntem, bilgiyi insan için fazla bir süs, bir baskı aracı ya da bir uygarlık zevkinden çok, hayatta başarıya ulaşmayı sağlayan, pratik ve kullanılabilen bir araç haline getirmektir. (Bakınız: Açıklamalar 5)

- Toplumumuzu hakikat hedefine, MUTLULUK hedefine ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır... Biri vatanın hayatını kurtaran ASKER ORDUSU... Öteki milletin geleceğini yoğuran İRFAN ORDUSU!.. Bir millet savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçları ancak İRFAN ORDUSU ile ayakta durabilir. (24.3.1923) (Bakınız: Açıklamalar 2, 6)

ÖĞRETMENLER!.. Ordularımızın kazandığı zafer, sizin ve sizin ordularınızın zaferi için yalnız zemin hazırladı... Gerçek zaferi siz kazanacak ve devam ettireceksiniz!.. Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır!.. Eserin kıymeti, sizin beceriniz ve fedakarlığınızın derecesiyle orantılı olacaktır!..

ÖĞRETMEN'den, EĞİTİCİ'den mahrum bir millet, henüz MİLLET namını almak yeteneğini kazanamamıştır!.. Ona alalade bir kitle denir... MİLLET denemez!... (14.10.1925)

İlk İLHAM ana baba kucağından sonra, mektepteki MÜREBBİ'nin lisanından, vicdanından, terbiyesinden alınır.(22.9.1924)

- Hedefe yalnız çocukları yetiştirmekle ulaşamayız... ÇOCUKLAR geleceğindir... Fakat geleceği yapacak olan bu çocukları yetiştirecek ANALAR, BABALAR, KARDEŞLER, hepsi şimdiden az çok aydınlatılmalıdır ki, yetiştirecekleri çocukları bu MİLLET'e ve memlekete hizmet edebilecek, yararlı olabilecek şekilde yetiştirsinler!.. Hiç olmazsa yetiştirmenin lüzumuna inansınlar!.. (7)

Muallimler her vesileden istifade ederek HALK'a koşmalı, HALK ile beraber olmalı ve HALK, muallimin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmıyacağını anlamalıdır!..

Hayatın her çalışma safhasında olduğu gibi özellikle ÖĞRETİM hayatında sıkı DİSİPLİN başarının şartıdır... Yöneticiler ve öğretim kadroları DİSİPLİN'i sağlamaya, öğrenci ise DİSİPLİN'e uymaya mecburdur. (Cool

- Bozuk zihniyetli milletlerde ÇOĞUNLUK başka hedefe, MÜNEVVER denilen sınıf başka zihniyete maliktir... AYDIN SINIFLA HALKIN ZİHNİYETİ VE HEDEFİ ARASINDA TABİİ BİR İNTİBAK LAZIMDIR!.. AYDIN sınıfının halka telkin edeceği ÜLKÜLER, halkın RUH ve VİCDAN'ından alınmış olmalı!.. Halbuki bizde böyle mi olmuştur?.. O münevverlerin telkinleri milletimizin umku ruhundan alınmış ülküler midir?..

Tetkikat ve tetebbatımıza zemin olarak çoğunlukla KENDİ MEMLEKETİMİZİ, kendi TARİHİMİZİ, kendi ANANELERİMİZİ, kendi HUSUSİYETLERİMİZİ ve İHTİYAÇLARIMIZI ALMALIYIZ!.. AYDINLARIMIZ'ın belki bütün DÜNYA'yı, diğer bütün milletleri tanıyıp, KENDİMİZ'i bilmemeleri üzücüdür!.. (20.3.23) (9)

MİLLET'in TARİHİ'ni okumamış veya MİLLİ DUYGU'dan yoksun kalmış oldukları anlaşılan bazı şahıslar, yabancıların aleyhimizdeki haksız suçlama ve iftiraları reddetmiyerek, bunlara ALET olmaktadırlar!..

ÖĞRETMENLER milletimizin geçirdiği FELAKET GÜNLERİ'ni, bunun gerçek sebeplerini açık şekilde ortaya koymalıdırlar!..

TÜRK KAABİLİYET ve KUDRET'inin TARİHTEKİ BAŞARILARI meydana çıktıkça, TÜRK çocukları kendileri için gerekli HAMLE KAYNAĞI'nı o TARİH'te bulabilecektir!..

İstikbal için hazırlanan evlad-ı vatana, hiçbir müşgül karşısında serfüru etmiyerek kemal-i sabr ve metanetle çalışmalarını ve tahsildeki çocuklarımızın ebeveynine de yavrularının tahsillerini tamamlamak için her fedakarlığı ihtiyardan çekinmemelerini tavsiye ederim.

SİLAHIYLE olduğu gibi, DİMAĞİYLE de mücadele mecburiyetinde olan milletimizin, birincisinde gösterdiği kudreti ikincisinde de göstereceğine asla şüphem yoktur!.. Milletimizin saf seciyesi İSTİDAT ile malidir!.. Ancak bu tabii istidadı inkişaf ettirebilecek usüllerle mücehhez vatandaşlar lazımdır.

- MÜNEVVERLER'in vazifeleri gayet büyüktür!.. MÜNEVVERLERİMİZ VATAN ve MİLLET fikirlerini vermekle beraber, RAKİP MİLLETLERE KARŞI MUHAFAZA-YI MEVCUDİYET için lazım olan hususatı temin ederlerse, vazifelerini daha vasi suretle ifa etmiş olurlar... Hiç bir MİLLET yoktur ki, AHLAK esasatına istinad etmeden tefeyyüz etsin!.. (30.8.1936) (10)

BASIN milletin müşterek sesidir!.. Bir milleti AYDINLATMA, ve irşatta muhtaç olduğu FİKRİ GIDA'yı vermekte, hülasa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini TEMİNDE, başlıbaşına bir kuvvet, bir MEKTEP, bir REHBER'dir!.. (11)

TÜRKİYE MATBUATI MİLLET'in hakiki seda ve iradesinin tecelligahı olan CUMHURİYET'in etrafında ÇELİKTEN bir KALE vücuda getirecektir!.. Bir fikir kalesi, zihniyet kalesi... Erbab-ı matbuattan bunu talep CUMHURİYET'in hakkıdır... Bugün milletin samimi olarak birlik ve beraberlik içinde bulunması zaruridir!.. Umumun selameti ve saadeti bundadır... Bu hakikati milletin kulağına, milletin vicdanına gereği gibi duyurmakta BASIN'ın vazifesi çok mühimdir!.. (5.2.1924)

- Ordunun ve devletin yöneltilmesiyle ilgili emirler verebilirim... Ama BİLİM alanında emir veremem. BİLİM ADAMLARI'nın beni aydınlatmalarını isterim... Bana İLMİN DOĞRU YOLU'nu gösterin ki, onu izliyebileyim!... (12)
furkan
moderatör
moderatör
furkan

MesajKonu: Geri: ATATÜRK'ÜN EĞİTİM ÜZERİNE SÖZLERİ   ATATÜRK'ÜN EĞİTİM ÜZERİNE SÖZLERİ I_icon_minitimeSalı Kas. 25, 2008 10:43 pm

Bu yazı ATATÜRK'ün çeşitli konuşmalarından ve el yazılarından derlenmiştir... Üzerinde önemli durulması gerekir.

(1)- Varlıklar BİLGİ'yi iki yoldan edinirler. Birincisi, İÇGÜDÜ dediğimiz doğuştan genleri ile getirip taşıdığı BİLGİ, diğeri de tabiattan, aileden, mektepten ve toplumdan öğrendiği BİLGİ!.. Birincisine İNSİYAK(İÇGÜDÜ), ikincisine TAHSİL(EĞİTİM) de denir.

İnsan onbinlerce yıllık serüveni boyunca İNSİYAKİ BİLGİLER'ini kaybetmiştir... Bunlar ancak bizim "ilkel" dediğimiz toplumlarda bir ölçüye kadar yaşar... Ama "medeni" insan, eğer içinde bulunduğu toplumun kurumlarından BİLGİ almazsa, sudan çıkmış balığa döner. Hayatını bile idame ettiremez.

Eflatun, EĞİTİM'i DEVLET YÖNETME sanatının temel meselesi olarak görür... Ona göre ancak EĞİTİM ile halkın ruh yapısına müdahale edilebilir... Ve EĞİTİM, "insana yapılan etkilerin toplamı"dır... Eğer halka iyi bir eğitim verilemezse, en iyi demokrasi bile otokrasiye kayar. Oligarşi demagog yetiştirir... Demagog da bir gün gelir diktatör olur.

ATATÜRK ise, TERBİYE'yi birinci meselemiz olarak görmekte, verilecek TERBİYE'nin insanımızı HÜR, ŞEREFLİ, SECİYELİ, AHLAKLI, MESLEK SAHİBİ ve TOPLUMA HİZMET EDEN kişiler yapmasını istemektedir.

Burada TERBİYE kelimesi rasgele kullanılmamıştır... Çok az kimse şimdiki EĞİTİM kelimesinin, eskiden kullanılan tam 5 Arapça kökenli kelimenin yerine geçtiğini bilir... Bunlar TALİM, TERBİYE, TEDRİSAT, TAHSİL ve MAARİF'tir!

TALİM, ihtiyaç duyulan becerilerin TEKRAR ile öğretilmesidir...TERBİYE sadece DERS vererek eğitmek değil; her kişide farklı olan eksiklik ve kusurların özel bir itina ile giderilmesidir...TEDRİSAT bilgi eksikliğinin sistematik bir şekilde azar azar, öğrencinin kaldırabileceği oranda bilgi vererek giderilmesidir...TAHSİL öğrencinin aldığı bilgilerden kendisinin sonuç çıkarabilecek duruma gelmesidir...MAARİF en üstünüdür... Kişinin aldığı eğitimle bilmediği hususlarda dahi bir çözüm bulabilmesini sağlar...Biz bundan sonraki ifadelerimizde EĞİTİM kelimesini bu 5 anlamını da kastederek kullanacağız.

ATATÜRK, bu yapılmadığı takdirde insanların ESARET'e ve SEFALET'e düçar olacağını çok kesin olarak ifade etmiştir!.. SEFALET'i anlamak kolaydır. Vasıfsız, niteliksiz, mesleksiz kişilerin başkalarına yararı olmayacağı gibi, kendini geçindirecek bir iş bulmasının bile mümkün olmadığı aşikardır... Ama ESARET konusunu anlamak için dünyaya bakmak gerekir... İstisnasız bütün ezilen milletler EĞİTİM SEVİYESİ DÜŞÜK milletlerdir... Her yönden kusur ve noksanları çoktur. İşin kötü yanı, onları ezenler, uyanmasınlar diye ya eğitmezler, ya da kendi kültürleri ile eğitirler... PKK adlı terör örgütünün Güneydoğu'da okul yakması bundan dolayıdır... Yabancı okullar bunun için vardır.

Ama ne yapılırsa yapılsın, toptan eğitimli bir milletin uzun süre esir kalmıyacağının delili de, eski Sovyet Cumhuriyetleri'dir... Rusların beyin yıkamalarına rağmen, 15 cumhuriyetin bağımsızlığını kimse önliyememiştir. Çünkü oradaki insanların %99'u okuma yazma bilir. %80'i lise mezunudur. 300 milyon insanın konuştuğu Rusça'yı bilirler. Çoğu 23 milyon km. kare olan Doğu Bloğu'nu gezmiş dolaşmıştır... Bu kadar kültürlü halkların esir kalması zordu!.. Kalmadı da!..

Burada teslim edilmesi gereken hakikat, Rusya'nın BATI ülkeleri gibi kan emici bir sömürgeci olmadığıdır. O, boyunduruğunda yaşıyan bütün milletleri eğitmiş, belli bir refah düzeyine ulaştırmıştır. Çünkü RUSYA BİR DOĞU ÜLKESİDİR!.. DOĞU'da tek SÖMÜRGECİ ülke JAPONYA'DIR!..

(2)- İşte burada ATATÜRK, EĞİTİM'in ancak MİLLİ olduğu takdirde insanı HÜR, BAĞIMSIZ, ŞEREFLİ ve YÜCE yapacağını ifade ediyor... YABANCI FİKİRLER, TESİRLER ve KÜLTÜRLER, isker DOĞU'dan, ister BATI'dan gelsin; MİLLET'i ESARET'e sürükler!.. ATATÜRK burada sadece YABANCI KÜLTÜR'ün değil; tek başına DİNİ eğitimin de, şimdiki tabiriyle "evrensel" ortak eğitiminin de sonucunun ESARET olacağını, tek kurtuluşun MİLLİ EĞİTİM olduğunu belirtiyor!.. Gerçekten öyle.. DİNİ eğitime ağırlık veren pek çok ARAP ülkesi ESİR durumunda iken, MİLLİ yönü ağır basan 1.5 milyonluk ÇEÇENİSTAN Ruslar'ı dize getirdi.

Elbette ki, yabancıların geliştirdiği BİLİM ve TEKNOLOJİ'yi öğreteceğiz!.. Ama asla YABANCI KÜLTÜR EĞİTİMİ yapmıyacağız!.. Yabancı ülkelerin REKLAM'ı anlamına gelecek söz ve yayınlardan kaçınacağız.

REKLAM kelimesini boşuna kullanmadık!.. ABD'de SİNSİ REKLAM diyebileceğimiz bir uygulama vardır. Herhangi bir filmin bir yerinde filmin kahramanı büfenin önünde durur, bir CAMEL sigarası ister...Veya bir COCA COLA açtırıp içer... Bu ürünler hakkında hiç bir şey söylemez. Ama aslında, ancak "kahramanlar"ın onları kullanacağı fikrini size, sessizce telkin etmit olur.

Bir de resim karelerinin arasına "cocacola içiniz!" diye bir tek kare koyarlar. Saniyede 50-60 kare geçtiği için, siz film seyrederken bu kareyi görmezsiniz bile!.. Ama 10 dakika ara verildiğinde çıkıp şuuraltı etkisiyle bir kola içmek istersiniz...

İşte bu ikinci tip REKLAM yasaklanmıştır. Birincisi yasak mı, bilmeyiz, ama bizce o da yasaklanmalıdır.

Neden?.. Çünkü insan hayatı boyunca ÖĞRENME faaliyeti aralıksız sürer... Radyo, televizyon, çizgi filmler, gazeteler, kitaplar, dergiler, arkadaşlar, yolda rastladığınız tabelalar ve tabii yaşadığınız olaylar mutlaka size bir şeyler öğretir... Farkında olsak ta, olmasak ta birileri devamlı bizi eğitir!

İşte bütün bu EĞİTİM araçlarının MİLLİ bir hüviyet taşıması, bu yüzden son derece önemlidir. Sadece MİLLİ değil; AHLAKİ değerler taşıması da önemlidir.

Çok açık bir örnek verelim: DEVLET radyo ve televizyonunun "sanat" adı altında homoseksüel Bülent Ersoy'un kadın kılığındaki görüntülerini yayınlaması; gazetelerin, dergilerin bu kişinin dejenere hayatını en ince ayrıntılarına kadar vermesi; bazı genç erkeklerin onu örnek almasına sebep olmuş, 1975-1980 arasında homoseksüel sözde sanatçı sayısında bir patlama yaşanmıştı.

12 Eylül 1980 sonrasında askerler bu konuya da el atmışlar ve bu tiplerin ortalıkta kadın kılığıyla dolaşması, "sanatçı" olarak çalışmasını önlemişlerdir... Sonuç lehte olmuş, 1980-90 arasında pek yeni homoseksüel "sanatçı" çıkmamıştır.

Bir başka örnek daha verelim: BATI, yaptığı filmlerde gerekli gereksiz KİLİSE sahneleri koyar... Filmin kahramanlarına HAÇ taktırır... Böylece kendi toplumunun inancını arttırdığı gibi, bizlere de HIRİSTİYANLIK propogandası yapar!..

1990'dan sonra ABD eski Sovyet Cumhuriyetleri'nde TV'de yayın kuşakları satın alıp DİN eğitimi yapmaya başlamıştır... Pek "masumane" görünen bu davranışın ardında, sinsi bir emel vardır. Çünkü ABD, mesela %70'i TÜRK asıllı MÜSLÜMAN, %25'i de ORTODOKS HIRİSTİYAN RUS olan KIRGIZİSTAN'da, her sabah yarım saat PROTESTAN HIRİSTİYANLIK proogandası yapmakta, İSA'yı "ilah" olarak lanse etmektedir.

Bilindiği gibi ORTODOKSLAR'ın büyük çoğunluğu İsa'yı tanrı kabul etmez. Hatta bir dönemde kiliselerdeki bütün ikonoları, putları kırmışlardı.

Bu nedir?.. Her reklam, her propoganda gibi bir EĞİTİM'dir... Ve hemen belirtelim ki, okul eğitiminden daha başarılıdır... Çünkü TEKRAR(TALİM); ÖĞRENME'yi, BELLEME'yi sağlar. Okulda o kadar fazla tekrar olmadığı için öğrenemediğiniz nice konu varken, TV'deki saçma bir reklam spotu, farkında olmadan dilinizden dökülüverir!.. Her duyduğunuzda sinirlendiğiniz bir melodiyi, bir bakarsanız mırıldanmaya başlamışsınızdır!..Bu, şuuraltına işleyen çok kesin bir ÖĞRENME'dir!..

Onun için biz DEVLET'in bütün yayın organlarındaki film, şarkı, reklam, makale, haber, hatta sık kullanılan ifadelerin denetlenmesi gerektiğine inanırız.

Çevrenizdeki insanların "gümrük birliği". "demokrasi", "memurlara sendika", "yasakların kalkması", "serbest piyasa", Kürt meselesine "siyasi çözüm" gibi kavramları hararetle savunduğunu duymuşsunuzdur.

Ancak yine TV'de seyretmişsinizdir ki, çoğu insan pek sık kullanılan "nostalji", hatta "amin" kelimesinin bile anlamını bilmez... Şu halde "serbest piyasa, gümrük birliği" gibi yüksek eğitim gerektiren kavramları da bildikleri söylenemez.

Peki, insanlar ne olduğunu bilmedikleri şeyleri nasıl savunur hale gelmişlerdir?.. Çünkü bu kavramlar yayın organlarında makbul şeylermiş gibi tekrar tekrar dile gelmiştir. Halk ta onları REKLAM SPOTU gibi tekrarlamaya başlamıştır!..

Bu yüzden biz gerekli kavramların açıklaması, müsbet ve menfi özelliklerinin tekrar tekrar işlenerek öğretilmesini, ondan sonra insanımızdan bu konudaki fikrinin sorulmasını isteriz... Demokrasi diye bir şey varsa, ancak o zaman hükmünü icra edebilir. Ondan berisi, ancak aldatmadır.
furkan
moderatör
moderatör
furkan

MesajKonu: Geri: ATATÜRK'ÜN EĞİTİM ÜZERİNE SÖZLERİ   ATATÜRK'ÜN EĞİTİM ÜZERİNE SÖZLERİ I_icon_minitimeSalı Kas. 25, 2008 10:45 pm

Çok basit bir örnek daha verelim: Mesela biz 1963 yılında AET ile bir anlaşma imzaladık... Onlar anlaşma hükümlerini yerine getirmediler. Serbest dolaşım hakkını TÜRKLER için uygulamaya koymadılar... Maastricht anlaşması ile Topluluğa yepyeni bir SİYASİ AVRUPA BİRLİĞİ hüviyeti verdiler, bazı ülkeleri "ÇEKİRDEK AVRUPA" olarak 1. sınıf, diğerlerini 2. sınıf hale getirdiler... Bizi almıyacaklarını kesinlikle söylüyorlar ama eğer alırlarsa, Doğu Avrupa ülkeleri ve Güney Kıbrıs'tan sonra alacaklar ve 4. sınıf yapacaklar... Buna rağmen partiler, milletvekilleri, aydınlar Gümrük Birliği'ne girmemizi savunuyor. Neden?.. Çünkü hemen hiç biri bu gerçekleri tam olarak bilmiyor!.. Sadece reklamı yapılan kısımdan haberdar ve o yüzden savunuyor!..

Konuyla yakından ilgilenmemize rağmen, biz dahi Suat İlhan'ın makalelerini okuyuncaya kadar pek çok hususu bilmiyorduk... (Bak Gümrük Birliği veya Sömürge Anlaşması, Yeni Forum Dergisi sayı 308, Ocak 1995/ Gümrük Birliği Kararında Anayasa İhlali, Y. Forum sayı 309, Şubat 1995)

Suat İlhan diyor ki:

-" Türkiye 1963'de AET'yle aslında TAM ÜYELİK anlaşması imzalamıştı... Ancak şimdi Türkiye'nin Polonya, Macaristan, Çekya, Romanya, Bulgaristan, G. Kıbrıs, Malta'dan sonra, belki Kuzey Afrika ülkeleri ile birlikte 2010 yılında üye olabileceği en yetkili ağızlar tarafından dile getiriliyor!.. Öyleyse Gümrük Birliği'nin bir aşama olarak düşünülmesi yanlıştır!.."

"Ayrıca Maastricht Anlaşması ile bir çok egemenlik hakkını AVRUPA BİRLİĞİ üstlenmektedir... Bu HAKİMİYET KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR esasına ters olduğu gibi; Gümrük Birliği'ne girersek, AB'ye üye olmadığımız halde onları kararlarını uygulamak zorunda kalacağız!.. Gümrük Birliği anlaşması tam üyelik haklarını vermeden pek çok külfet yükleyecek, TÜRKİYE pazarını Avrupalılar'a açacak, SİYASİ BAĞIMSIZLIK ve SERBESTLİK imkanı kalmıyacak, ayrıca TÜRKİYE, Orta Asya ve Doğu Avrupa ülkeleri ile istediği ticaret ve ilişkileri sürdüremiyecektir!.."

Bu kadarını biz dahi bilmiyorduk!..Suat İlhan teşhislerinde haklı çıktı!.. TÜRKİYE, GÜMRÜK BİRLİĞİ'ne girdikten sonra bir yıl içinde sadece gümrük geliri olarak 3.5 milyar dolar zarara uğradı!.. İthalat artışı, vs. toplam zararı 10 milyar!.. Karı?..Sıfır!..Vaadedilen kıytırık yardımı bile alamadı!..

Şimdi TÜRK insanı kendini, DEVLET'ini, geleceğini bu kadar ilgilendiren bir konuda eğitilmiş, bilgi sahibi kılınmış mıdır?..Hayır!.. Bırakın halkı; aydınlar, bürokratlar, politikacılar bile işin gerçek yüzünden haberdar değildir!.. Yüzlerce radyo, 50'ye yakın TV kanalı ve gazeteler bu konularda görevini yapmamaktadır. İnsanımız diplomalı da olsa, CAHİL bırakılmaktadır!.. Çünkü hala EĞİTİM sadece MEKTEP ile birlikte düşünülmektedir!..

(3)- ATATÜRK, BİLİM, TEKNOLOJİ, UZMANLIK nerede ise oradan gidip almamız gerektiğini söylemekte son derece haklı!.. PEYGAMBERİMİZ'in "İLİM, Çin'de dahi olsa gidip öğreniniz" mealinde çok önemli bir hadisi vardır ve aynı şeye işaret etmektedir.

Yalnız ATATÜRK, "SANAT'ı da gidip almamızı" söylerken, bizce yanılmıştır... SANAT, KÜLTÜR ile, TARİH, DİN hatta COĞRAFYA ile çok yakından ilişkili olduğu için, her toplumun sanatı birbirinden farklıdır... Başkası alırsa, üzerinde sırıtır!..

Konuyu SANAT yazımızda derinlemesine inceledik... Burada sadece başkalarının SANAT eserlerini görmek, SANAT anlayışını öğrenmek, incelemeye itirazımız olmadığı, ama SANAT TAKLİTÇİLİĞİ'ne karşı olduğumuzu belirtmek isteriz... İster MÜZİK, ister RESİM, ister MİMARLIK olsun; TAKLİTÇİLİK ZÜPPELİK'ten öteye gitmez!..

Zaten ATATÜRK de, bir altta verdiğimiz ifadesinde sadece BİLİM ve TEKNOLOJİ alınmasından söz etmektedir!.. Alınmasında KAYIT yani KISITLAMA, ŞART yani KURAL olmadığını söylemektedir ki, aynen katılıyoruz... Hatta biz, karşı taraf vermek istemez, bazı kayıt ve şartlar koyarsa; BİLİM VE TEKNOLOJİ'yi ÇALMA'nın MUBAH olduğuna inanıyoruz!.. Çünkü İLİM ve FEN bulan kim olursa olsun, BÜTÜN İNSANLIĞIN'dır!.. Suç işleyenler, onu her şart altında alanlar değil; bütün insanlara ulaşmasını önliyenlerdir!.. Ve tabii bunlar BATI ülkeleridir!.. Dünyanın üçte ikisi geri bırakan, üçte birini de açlık ve sefalete mahkum edenler onlardır!..

(4) MİLLİ EĞİTİM'in TEMEL ESASLAR'ını teşkil eden DİL, DİN, TARİH, YURTTAŞLIK, KÜLTÜR, MÜZİK bilgilerinin herkese BİR kaynaktan ve AYNI SEVİYE'de verilmesi; elbette ki TÜRK VATANDAŞLARI'nın aynı ülkü, aynı amaç, aynı örf ve adetler, ve aynı duygular ile yetişmesini, hayata hazırlanmasını sağlar... ATATÜRK'ün TEVHİD-İ TEDRİSAT'tan ilk olarak anlatmak istediği budur!..

Ancak pek çok yönden farklılık gösteren ülkemizde, ŞEHİR'deki insan ile KÖY'deki insana öğretilecek HAYAT bilgisinin farklı olduğu da aşikardır... Yine imkanların da farklı olması sebebiyle bir büyük şehirde, zengin bir çevredeki yılların tecrübesini taşıyan bir okulda verilen FİZİK, KİMYA, MATEMATİK gibi bilgilerin; dağ başındaki yeni bir köy okulunda da aynen verilmesini beklemek doğru olmaz.

Halbuki, imkanları daha çok olan okullara en kaabiliyetli, en zeki, en çalışkan öğrencilerin toplanması; ve bunların geleceğin ilim adamları, yöneticileri olarak yetiştirilmesi mümkündür.

İşte bunu sağlamak ta ancak MİLLİ EĞİTİM'in TEK EL'den yapılması ve yönetilmesi ile mümkündür... TEVHİD-İ TEDRİSAT'ın (yani ders vermenin birleştirilmesi, tek elden yürütülmesi) işte ikinci amacı da budur!..

Ama maalesef her şey gibi bu da yanlış anlaşılmıştır... Önce "fırsat eşitliği" palavrası ile her yerde aynı eğitim verilmeye çalışılmakta, bu gerçekçi olmadığı için hiç başarılamamaktadır... Milli Eğitim Bakanlığı böyle bir farklılığı kabul etmediği için, nerede hangi seviyede bir eğitim vereceği; verdiği eğitimin ne derece başarıya ulaştığı konusunda bir araştırma yapmaz...ve tabii açığı da kapatamaz.

Bu konuda ikinci bir EĞİTİM yazısı hazırladık, gerçekleri rakamlar ile ortaya koyduk. EK olarak sunacağız... Ama bir teklifimizi burada yapmak istiyoruz.

Bizce her ilde, her büyük ilçede örnek 1 veya 2 okul seçilmelidir. (Her seviyede, İLKOKUL, ORTAOKUL, LİSE, hepsinden)... Bu okullar gerek sınıfları, gerek laboratuvarları, gerekse spor tesisleri bakımından en iyi olanlardan seçilmelidir.

Sonra bu okullara torpille değil; sicil ve kıdemle en başarılı öğretmenler tayin edilmelidir... Öyle ki, EDEBİYAT öğretmeninden, BEDEN EĞİTİMİ öğretmenine kadar ilin en seçme öğretmenleri bu okullarda toplanmalıdır... Bu tayinler PRESTİJ sağlıyacağı için, kısa sürede ildeki bütün öğretmenler daha iyi olmaya, kendini yetiştirmeye gayret edecektir.

Ve tabii öğrenciler de ilin en iyi, en çok istikbal vaadeden; AHLAK, HUY, ZEKA, ÇALIŞKANLIK bakımından en sivrilmiş olanlardan seçilmelidir... O il veya ilçedeki bütün okullardaki öğretmenler sınıflarındaki SEÇKİN öğrencileri bu okula gitmeye teşvik etmelidir... Eğer mümkünse bu okulların bir de YATILI bölümü olup ile uzak köy ve kasabalardaki SEÇKİN öğrencileri alması sağlanmalıdır.

Bu bahsettiğimiz sistem, geçmişte OSMANLI DEVLETİ'nde ENDERUN sistemi olarak bilinirdi... Sarayın bütün eğitimli kişi ihtiyacı ülkenin dört bir yanından bu şekilde toplanan öğrencilerden sağlanırdı.

Biz "fırsat eşitliği"ni tembel-çalışkan, ahlaklı-ahlaksız, aptal-zeki herkese aynı eğitimi, aynı imkanı tanımak olarak anlamayız... Bu tarz bir "eşitlik" aslında iyiler aleyhine "eşitsizlik" yaratır!.. Bizde "fırsat yaratmak", "imkan sağlamak" vardır... Bu da kıyıda köşede kalmış dehaların farkedilmesi, ele alınıp işlenmesi demektir!..

(5)- ATATÜRK, sadece BAŞÖĞRETMEN değil, bir EĞİTİM UZMANI'dır gerçekten!.. Belki 50 yıldır hiç bir Milli Eğitim Bakanı'nın üzerinde durmadığı; durmak ne kelime, tam aksini yaptığı, yani MÜFREDAT'ı işe yaramaz ders programları doldurduğunu hatırlarsak; bu sözlerin önemi daha iyi anlaşılır.

ATATÜRK, EĞİTİM'le verilecek bilgilerin UYGULAMA'ya yönelik olmasını istemiştir!.. Bu elbette ki, hiç NAZARİ BİLGİ verilmesin anlamına gelmez... Ama İLKOKUL öğrencilerinin yarısının hala ORTAOKUL'a gitmediği ülkemizde, HAYAT'ın gerçeklerine yönelik bilgilerin ne kadar önem kazandığı ortadadır.

Biz İLKOKUL'dan başlıyarak öğrencilerin kafasını "demokrasi, insan hakları, turizm, çevre" gibi afaki kavramlar ile doldurmayı abes buluyoruz!.. Hatta ATATÜRK konusuna gereğinden fazla zaman harcandığını düşünüyoruz. Çünkü İLKOKUL'da ATATÜRK'ten bir kelime ile bahsetmeseniz bile; radyoda, televizyonda onunla ilgili o kadar çok yayın yapılıyor ki, insanın öğrenmemesi imkansız!..Biz, ATATÜRK'e olan sevgimizi okulda değil; daha sonra onun sesinden dinlediğimiz nutuklardan, seyrettiğimiz belgesellerden, onunla birlikte yaşamış kişilerin hatıralarından, ve elbette onun hakkında yazılmış çok değerli eserlerden edindik.
furkan
moderatör
moderatör
furkan

MesajKonu: Geri: ATATÜRK'ÜN EĞİTİM ÜZERİNE SÖZLERİ   ATATÜRK'ÜN EĞİTİM ÜZERİNE SÖZLERİ I_icon_minitimeSalı Kas. 25, 2008 10:46 pm

Okulda UYGULAMA'ya yönelik ilk verilmesi gereken elbette ki, OKUMA sevgisi ve YAZMA kaabiliyetidir... Bunda ne derece başarılı(!) olduğumuz, Bakanlar'ın bile kendi yazdıklarını okuyamamalarından, üniversite mezunlarının bir dilekçe yazamamalarından bellidir... Şu halde İLKOKUL'da insanımıza çok İYİ SESLİ OKUMA öğretilmeli, ve ÇOK OKUMA alışkanlığı verilmelidir. SESLİ OKUYAMIYAN, GÜZEL KONUŞAMAZ!.."Konuşan TÜRKİYE" diye yırtınanların önce insanlarımıza konuşmasını öğretecek tedbirler üzerinde durması gerekir!.. Yoksa o konuşma, kendilerininki gibi GEVEZELİK olur!..

Biz yabancılardan "sigorta değiştirme"nin, dahi okullarda öğretildiğini dinledik... İşte BATI'nın örnek alınması gereken yönü budur!... Kişi "insan hakları"nı bilmeden yaşıyabilir ama, evinin sigortasını değiştirmeyi bilmezse, elektriğe çarpılır gider!..

Öyleyse, HAYAT'a yönelik, UYGULAMA imkanı olan bilgiler müfredatın temelini teşkil etmelidir!.. Bu ise her yıl müfredatın gözden geçirilmesi, ve yeni bilgilerin eklenmesi anlamına gelir... Trafik kazalarının, şohben zehirlenmelerinin, tüp gaz patlamalarının önlenmesi; televizyon, otomatik çamaşır makinesi, bilgisayar, hatta cep telefonu gibi elektronik cihazların doğru kullanımının her şehir okulunda öğretilmesi; ayrıca apartman hayatı, alış-veriş, reklamlar tarafından aldatılmama, düzenli yaşam konusunda doğruların gösterilmesi, iyi alışkanların verilmesi bu EĞİTİM'in bir parçasıdır.

Ayrıca çok pahalı olan SAĞLIK hizmeti masraflarının KORUYUCU HEKİMLİK eğitimiyle azaltılması mümkündür... Bunun için okullarda belli başlı hastalıklardan nasıl korunulacağını öğretmek gerekir. Özellikle gözleri, kulağı, kalbi, böbrekleri, mideyi, ciğerleri, kemikleri nasıl uzun süre sağlıklı tutabiliriz?.. Kalp, romatizma, AİDS, frengi, belsoğukluğu, malta humması, sarılık, mantar, göz tansiyonu, şeker, kas ve kemik erimesi, kanser, kırıklar, yanıklar, güneş çarpması, sinüzit, zatürre ve sıtmaya karşı tedbir nasıl alınır?..Bunlar mutlaka öğretilmelidir. Hem de İLKOKUL'dan itibaren!..

DİL, DİN, TARİH eğitimine ek olarak bu hususlar verilebilse, ortaya AHLAKLI, MÜTEVAZI, ÇALIŞKAN, DÜRÜST, BİLGİLİ, BECERİKLİ, KONUŞMASINI BİLİR ve tabii TOPLUMA YARARLI insanlar yetiştirmek mümkün olur.

Bunlara hiç önem verilmediği için toplumumuz diplomalı hırtlar, hırbolar ile doludur!.. Herif bir müzik seti aldı mı, sesini bütün mahalleye dinletmek ister!.. Araba aldı mı kendini yolların kralı sayar!.. Hele bir genel müdür, milletvekili oldu mu, haşa, ilah kesilir!... Bunlar bizce okumuş ancak EĞİTİLMEMİŞ, YONTULMAMIŞ, İNCELMEMİŞ, marangozhaneye TOMRUK girip KÜTÜK çıkmış kişilerdir!..

Bu kişilerin parasına, mevkiine bakarak itibar görmeleri doğru değildir!.. Bunlar girdikleri topluluklarda horlanmalı, yalnız bırakılmalı, böylece kendi kendilerini eğitmeye zorlanmalıdırlar!..

ATATÜRK'ün üzerinde durduğu ikinci husus İŞ eğitimidir... Bu da kişiye hayatını kazanıp topluma PARAZİT bir yaratık olmaktan kurtaracak bir MESLEK vermektir... İLKOKUL'dan sonraki bütün eğitim buna yönelik olmalıdır!..

Ama burada da ters bir uygulama vardır... Çoğu zaman meslek ÜNİVERSİTE'de elde edilir diye düşünülmekte, oradan mezuniyete kadar çok az kimse bir MESLEK sahibi olabilmektedir.

Halbuki rakamlar İLKOKUL'a giren her 70 kişiden ancak 5'inin ÜNİVERSİTE'ye girebildiğini, 3 kişinin mezun olabildiğini; bunların da 2'sinin kendi mesleğinde çalışmadığını göstermektedir!.. Öyleyse biz insanlarımızı doğru yönlendiremiyoruz!.. Boş şeyler okutuyor, yıllarını ziyan ediyoruz!..Ayrıca çok değerli kaynaklarımızı boşa harcıyoruz!..

Yapılması gereken rakamların gösterdiği yönde, ORTAOKULLAR'ın en az yarısını, LİSELER'in de üçte ikisini mezunlarına bir MESLEK verecek kurumlar haline getirmektir!.. Her ile ÜNİVERSİTE kurmakla bu iş çözülmez!..

ATATÜRK'ÜN EĞİTİM ÜZERİNE SÖZLERİ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» EGITIM SART